Šiuolaikinėje žmogiškųjų išteklių vadyboje susiduriama su įvairiais iššūkiais: nuo naujų talentų trūkumo iki mažėjančio esamų darbuotojų įsitraukimo, nuo darbo kodekso pakeitimų iki kasdienį darbą iš pagrindų keičiančių technologijų diegimo. UAB „SDG“ organizuojamas atviras forumas „Darbas ir poilsis 2023“ gegužės 30 d. pakvietė įvairių lygių ir sričių vadovus, komandų lyderius, personalo vadybos ir darbo teisės specialistus aptarti aktualiausių veikloje kylančių klausimų.
FORUMAS Darbas ir
poilsis 2023
FORUMO PRANEŠĖJAI IR DISKUSIJOS DALYVIAI
Mantas Mikalopas
Advokatų kontoros „ILAW LEXTAL“ partneris, advokatas
Darbo santykiai. Kaip teisingai ir teisėtai atleisti?
Ignas Grinevičius
Moderatorius
Rasmina Čepkauskienė
„Teismeda“ įkūrėja, teisininkė-mediatorė
Darbo santykiai. Kaip teisingai ir teisėtai atleisti?
Inga Jončienė
personalo atrankų ekspertė, „Alliance for Recruitment“ pardavimų vadovė
Darbo santykiai. Kaip teisingai ir teisėtai atleisti?
Dalia Vitkuvienė
AB „Vilniaus šilumos tinklai“ Žmonių ir kultūros komandos vadovė
Darbo laiko evoliucija. Kaip keičiasi taisyklės?
Agnė Paulauskaitė-Tarasevičienė
KTU Dirbtinio intelekto centro vadovė
Dirbtinis intelektas darbo santykiuose
Aistis
Raudys
Vilniaus universiteto profesorius ir taikomojo dirbtinio intelekto bendrovės AAI Labs vadovas
Dirbtinis intelektas darbo santykiuose
Dovydas Čeilutka
Lietuvos dirbtinio intelekto asociacijos prezidentas, „Vinted“ vyriausiasis duomenų mokslininkas
Dirbtinis intelektas darbo santykiuose
Airida
Ruibytė-Butkuvienė
„Triple O Consulting“ lyderystės ir vadovavimo konsultantė, organizacinės kultūros ekspertė
Darbo santykiai. Kaip teisingai ir teisėtai atleisti?
Rūta
Jocytė-Smith
UAB „Hydro Extrusion Lithuania“ Personalo vadovė
Darbo laiko evoliucija. Kaip keičiasi taisyklės?
Tomas Bagdanskis
Advokatų kontoros „ILAW LEXTAL“ vadovaujantis partneris, advokatas
Darbo laiko evoliucija. Kaip keičiasi taisyklės?
Darbo santykiai. Kaip teisingai ir teisėtai atleisti darbuotoją?
Žmonės visuomet bus pagrindinė organizacijos vertybė. Tačiau ne visada susiformuoja vienodai efektyvi, lojali ir motyvuota komanda. Šių metų forume kalbėjome apie darbuotojo ir organizacijos santykį, kuris, atrodo, neturi ateities. Kartu su „Triple O Consulting“ lyderystės ir vadovavimo konsultante, organizacinės kultūros eksperte Airida Ruibyte-Butkuviene atsakėme į klausimus, kada atleidimas yra neišvengiamas, kokie ženklai parodo, kad laikas atsisveikinti, ir kaip formuoti komandą, kad ji būtų ilgalaikė.
Remdamasi tarptautinės rinkos pavyzdžiais, personalo atrankų ekspertė Inga Jončienė iš „Alliance for Recruitment“, apžvelgė atleidžiamų darbuotojų lūkesčius, įprastą atleidimą keičiantį išdarbinimo procesą ir kokią vertę abiem pusėms suteikia gerosios darbuotojų patirties kūrimas.
Brangiai kainuojančios darbuotojų atleidimo klaidos
Nutraukdamos sutartį su darbuotoju, organizacijos gali susidurti su įvairiomis problemomis. Didžiausiomis klaidomis įvardijama: atleidimo proceso ir atleidimo terminų nesilaikymas, netinkamas atleidimo pagrindas ir atsiskaitymas su darbuotoju darbo sutarčiai pasibaigus. Nusižengus darbo kodekso reikalavimams dėl darbuotojų atleidimo, gali kilti neigiamų pasekmių, tokių kaip papildomos išlaidos teisiniams ginčams, LR darbo kodekso numatytos sankcijos ir, žinoma, pažeista reputacija.
Advokatų kontoros „ILAW LEXTAL“ partneris, advokatas Mantas Mikalopas forume aptarė teisiškai sklandų darbuotojo atleidimo iš darbo procesą, dažniausiai praktikoje sutinkamus teisinius klausimus apie darbo sutarties nutraukimą darbdavio iniciatyva. Pranešėjas, atsižvelgdamas į naujausią teisminę praktiką, pasidalino įžvalgomis, kaip nepadaryti klaidų.
Valstybinės darbo inspekcijos statistika rodo, kad ginčai dėl atleidimo iš darbo teisėtumo 2022 m. buvo antroje vietoje pagal Darbo ginčų komisijos išnagrinėtų reikalavimų skaičių. Ir tik 30 proc. šių ginčų buvo išspręsti sudarant taikos sutartį. Rasmina Čepkauskienė, „Teismeda“ įkūrėja, teisininkė-mediatorė įvardino, kada kyla darbo ginčai ir papasakojo apie alternatyvų darbo ginčų sprendimo būdą – mediaciją.
Darbo ir poilsio balanso paieškos įmonėse
Daugelis pripažįsta, kad pastaraisiais metais darbo organizavimo taisyklės pasikeitė ir šiuolaikiškos, aukštus tikslus sau keliančios organizacijos nebegali naudoti tų pačių principų, kaip prieš kelerius metus. Įtakos tam turėjo ne tik pandemija, technologiniai ar geopolitiniai veiksniai – per šiuos metus darbo rinką papildė jaunoji karta su savitu požiūriu į darbo ir poilsio derinimą.
Konkurencija ir veiklos optimizavimo procesai skatina organizacijas ieškoti įvairesnių darbo organizavimo formų, nustatyti lankstesnes darbo sąlygas. Kartu su pokyčiais atsiranda poreikis vertinti tokio darbo efektyvumą: ar priimti drąsūs ir inovatyvūs sprendimai pagerina rezultatus, padidina darbuotojų motyvaciją ir sustiprina organizacijos kultūrą.
Pasidalinti savų organizacijų pavyzdžiais į forumą atvyko Rūta Jocytė-Smith (Hydro Extrusion Lithuania, UAB) ir Dalia Vitkuvienė (AB „Vilniaus šilumos tinklai“) – personalo valdymo profesionalės, sukaupusios vertingos žmogiškųjų išteklių valdymo, organizacijų plėtros, pokyčių inicijavimo ir transformacijų įgyvendinimo patirties tarptautinėse, lietuviško kapitalo ir valstybės sektoriaus įmonėse.
Darbo laiko turinio, kontrolės ir apmokėjimo iššūkius aptarė advokatas Dr. Tomas Bagdanskis, advokatų kontoros „ILAW LEXTAL“ vadovaujantis partneris.
Dirbtinis intelektas darbo santykiuose
Generatyvaus dirbtinio intelekto pažanga jau dabar keičia visus verslo sektorius. Praktiniai šių technologijų taikymai didina darbuotojų produktyvumą, paprastina verslo operacijas ir keičia produktus. Tačiau staigus proveržis ir žinių trūkumas kuria mitus, kad visi darbai lengvai bus atlikti už mus ir žmonės neteks darbo.
Paneigti mitus ir išgryninti pritaikomas dirbtinio intelekto modelių galimybes, sutiko Lietuvos dirbtinio intelekto asociacijos prezidentas, „Vinted“ vyriausiasis duomenų mokslininkas Dovydas Čeilutka, KTU Dirbtinio intelekto centro vadovė Dr. Agnė Paulauskaitė-Tarasevičienė ir Aistis Raudys, Vilniaus universiteto profesorius ir taikomojo dirbtinio intelekto bendrovės AAI Labs vadovas.
Savo pranešimuose jie atsakė, kokios galimos dirbtinio intelekto (DI) naudos ir grėsmės, kodėl visuomenei svarbu suprasti, kaip veikia DI, kaip jis paveiks darbo rinką, naujų ateities profesijų ir kompetencijų atsiradimą. Taip pat pristatė didžiųjų kalbos modelių pritaikymo galimybes žmogiškųjų išteklių vadybai, supažindino su GPT technologija paremtais verslo optimizavimo sprendimais, parodė, kaip gauti didžiausią vertę naudojantis dabartinėmis DI technologijomis (tokiomis kaip Midjourney ir ChatGPT).
Susitikime SDG forume „Darbas ir poilsis“ 2024 metais!
Registracija
09.00–10.00
Įžanginis žodis
10.00–10.10
Darbo santykiai. Kaip teisingai ir teisėtai atleisti?
10.10–12.00
Darbo laiko evoliucija. Kaip keičiasi taisyklės?
13.00–14.20
Forumo dalyvių pietūs restorane „SALA“
12.00–13.00
Forumo programa
Dirbtinis intelektas darbo santykiuose
14.40–16.00
--
Informuojame, kad 2023 05 30 SDG organizuojamas renginys yra viešas. Renginyje bus fotografuojama, filmuojama, todėl renginio dalyviai gali būti matomi renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, ir šios nuotraukos ar vaizdo įrašai gali būti patalpinti viešai SDG socialiniuose tinkluose, interneto svetainėse ar kitose žiniasklaidos priemonėse.